”Partitempen” – Inför valet 2018

Valet 2018 hålls 9 September 2018 till riksdag, kommun och landsting. Alla som är 18+ (Svenska medborgare) får då rösta vem de vill ska representera oss nationellt i riksdagen, men också lokalt på kommunnivå och regionalt i landstinget.

”Partitempen” är ett annorlunda politikprogram. Där influencern Margaux Dietz hoppas på att kunna öka ungas politiska intresse inför valet. I sin nya show bjuder hon in partiledarna för att både diskutera politik och göra roliga utmaningar.

Som influencer med hundratusentals följare i sina sociala medier skriver Margaux Dietz, som även är akutell i TV4:s ”Let’s Dance”, att det känns viktigt att använda sina kanaler till att göra en insats. När hon satte sig ner och funderade på vad hon skulle satsa på under 2018, kändes valet som en självklar grej.

Dessa klipp kan du kolla om du är intresserad av att veta mer om partiledarna på ett intressant och roligt sätt.

Här kan du se alla avsnitt som kommit ut: