Allmän

10 roliga fakta om Tyskland

 

Tyskland är ett av  EU:s medlemsländer som kan verka som ett stelt och ordningsamt land, men sanningen är att det finns många roliga och intressant fakta som många av oss kanske inte visste.

1. Att fly från fängelset är inte straffbart
Tyskarna erkände redan på tidigt 1800-tal den ”mänskliga instinkten” att vilja vara fri. Just därför gjorde man flyende ur fängelset till något icke straffbart.

2. Här startade världens första snabbmats-hak
Regensburgs taverna som idag är känd som Regensburg Korvkök invigdes innan Inkariket, vilket gör det till världens äld

sta fortfarande aktiva cookshop, grundad 1146 efter Kristus.

3. Tyskarna har uppfunnit massor av saker
Bokpressen, ölbryggandet, bilar, cyklar, jetmotorer, zeppelinare, Aspirin huvudvärkstabletter och mycket mycket mer.

4. Youtube
Lägg inte upp videor från Tyskland på youtube, risken är nämligen stor att den tas ner. 61% av YouTubes topp 1000-videor har förbjudits från den tyska versionen av sidan och ingen vet exakt varför.

5. Oh, Tannenbaum
Många är eniga om att våra jultraditioner kommer från Tyskland, trots att Martin Luther har fått mycket ära för det.

6. De är galna i fotboll
Bundesliga, högsta inhemska ligan, har Europas högsta snitt-publiksiffror och biljetterna kostar mellan 9 och 24 euro, det är bara en bråkdel av vad många klubbar på engelska Premier League tar.

7. Öl? Ja men bara om den är ren
Tyskland har rykte om sig att vara välordnat och ingenstans märks det så väl som inom tyska bryggerier. Öl som inte bryggs efter renhetsföreskriften “reinheitsgebot”, får inte säljas. Det första tyskarna gjorde efter att de 1903 satt upp kinesiska handelsenkraven Qingdao, var att starta Tsingtao-bryggeriet. Så det där med öl är blodigt allvar.
Trots kärleken till ölet är tyskarna faktiskt bara två på listan över länder med högst ölkonsumtion per capita. Största ölhävarna är nämligen tjeckerna.

8. De uppfann magasinen.                                                                                                                                                                            Som uppfinnare att boktryckarkonsten (Gutenberg) var det inte så konstigt att tyskarna också låg bakom magasinpublicering. 1663 utkom hamburgska magasinet “Erbauliche Monaths Unterredungen” (uppbyggliga månatliga diskussioner) med sitt första nummer, som världens första regelbundet publicerade tidskrift. Än idag är tyska magasinbranschen mycket stark – vem har till exempel inte sett Der Spiegel i kiosken på en flygplats?

9. Tyskland, Deutschland, Alemania, Germany, Niemcy … vad heter det egentligen?
Kärt barn vete tusan, men det finns många namn på Tyskland. Varför? Som så ofta går historien långt tillbaka, närmare bestämt till Romarriket då snofsiga italienare vandrade in i Rhenlandet i västra delen av landet. Beroende på vilka de frågade, blev svaret på vad landet hette. “De döva”, “grannarna” och “folket i skogen”, på dåtidens språk och dialekt. Hundratals år senare håller de flesta nuvarande länder fast vid de namnen. Är du osäker, så säg bara Deutschland.

10. ”Sie liebt dich, yeah, yeah, yeah!”
De flesta musikfans vet att världens största band The Beatles började sin karriär i Hamburgs red light district, Reeperbahn, i början av 60-talet. Här lirade bandet på klubbar och bodde enligt uppgift bakom en bioduk. Till slut deporterades de av olika anledningar. Men då var de redan på god väg mot stjärnstatus.

George Harrison, även känd som ”The Quiet One”, skickades ur landet för att han var minderårig medan Paul ”The Cute One” McCartney och original-trummisen Pete Best slängdes ut misstänkta för mordbrand efter att de bränt upp en kondom.

Visste du förresten att en av Beatles favoritmikrofoner, den tyska Neumann U47, ursprungligen utvecklades till Hitler?

Rebecca Harila, SA3