SenasteSenaste nytt

Europadagen den 9 maj…

EU:s flagga med de tolv stjärnorna står för enhet, solidaritet och harmoni bland Europas folk.

Tornedalsskolan är en av Europaparlamentets ambassadörsskolor. Vi vill med anledning av det uppmärksamma Europadagen hela vecka 18 med artiklar om Europa. Europadagen firas söndag den 9 maj för freden och sammanhållningen i Europeiska unionen. Anledningen till att man valde just den dagen beror på att år 1950 påbörjades ett nytt politiskt samarbete genom Schumandeklarationen. I ett tal i Paris förslog Robert Schuman, som var Frankrikes utrikesminister en ny form av samarbete som skulle gör ett nytt världskrig otänkbart. Då började sex europeiska länder (Belgien, Frankrike, Italien Luxemburg, Nederländerna och Tyskland) att samarbeta om produktionen av kol och stål. Följ med så får du veta mer…