Rektorn har ordet…

”Hej, vi har nu en påskhelg och ett lov framför oss. Jag hoppas alla ni elever som under den senaste perioden studerat hemifrån nu kan ta ledigt och känna att ni får koppla av. Det är särskilt viktigt att alla, under den här tiden när fysisk distans till andra ska hållas, är ute och rör på sig.

Till er studenter kan jag på grund av det osäkra läget idag inte ge ett besked om hur studentavslutningen kommer att se ut. Att helt ställa in en avslutning vore fruktansvärt tråkigt för oss alla och speciellt för er studenter, eftersom man bara tar studenten en gång. Detta är något vi helst av allt vill undvika. Ett definitivt beslut måste vi ta och det kommer att tas i slutet av denna månad.

Här finns några nyttiga tips vad man ska tänka på när man studerar hemifrån:

https://metromode.se/noje/jobb…

Önskar er alla en Glad Påsk!”

Hälsningar,

Peter Mariin

Rektor