Boktips – Var är Alaska?

Var är Alaska? av John Green är en levande, passionerad och intensivt rörande roman. År 2006 vann denna roman Michael L. Printz priset för bästa roman. Den har även blivit Los Angeles Times Book Prize Finalist, och hamnat på fler olika topplistor som NPR’s 100 Best-Ever Teen Novels, TIME Magazine’s 100, 100 Best Young Adult Books of All Time, New York Times Bestseller, USA Today Bestseller.

” Miles Halter är nöjd med att lämna sitt trista liv bakom sig: föräldrar, high school och ytliga bekanta. Han ska börja på internatskolan Culver Creek i Alabama och ser fram emot allt nytt som detta för med sig. Han vill börja om på nytt med sitt liv. Och visst förändras hans liv. Han får nya vänner som lär honom nya ovanor. Och han träffar Alaska Young – den smartaste, roligaste och snyggaste tjej han någonsin sett. Hon kommer att förändra hans liv mer än han någonsin kan ana den där stekheta dagen då han för första gången kliver in i hennes stökiga rum. ”