SenasteSport & hälsa

Kval till division 4

Haparanda FF har i år spelat i division 5 norra. HFF blev tvåa i serien och därmed var laget klart för kvalspel till division 4.

 

Första matchen i kvalet spelades i Öjebyn på naturgräs. Det var en jämn och bra match där Öjebyn var bättre i första halvlek och HFF var bättre i andra halvlek. Öjebyn vann med 3-1, målskytt för HFF var Ali Samimi. Andra matchen i kvalet spelades mot Sävast hemma på Gränsvallen. Det blev en jämn match med få målchanser. Sävast var det lag som bäst utnyttjade målchanserna och vann matchen med 3-1. HFF:s mål gjordes av Justin Liu. Det var Justins första mål i a-laget.

Det har varit en mycket bra säsong för HFF. I seriespelet var laget obesegrade hemma på Gränsvallen och laget släppte in minst mål av alla lag i serien. Nästa år kommer HFF spela i division 5 men målsättningen är att inom några år vara ett stabilt division 4 lag. 

Fredrik Rantapää

Foto Tony Kumpula