Utställning Seskarö konstnärerna


Akryl av
Emmi Hentälä
Glas av Maritha Eliasson
Keramik Heidi Rönkkö

Seskarö konst och hantverksförening har just nu pågående en konstutställningpå Haparanda stadsbiblioteket. Föreningen har varit aktiv i 17 år och vi har medlemmar i varierande åldrar. Allt från ungdomar till pensionärer. Vi har äntligen lyckats få med en grupp av nya unga medlemmar som vi är otroligt glada över och som vi hoppas kommer att fortsätta sitt medlemskap. Vi hoppas också att det blir fler medlemmar både unga men alla åldrar är välkomna att delta i vår förening.

Under vernissagen den 4 december var det få besökare vilket vi tror beror på att tidpunkten inte är optimal just nu under december månad. Även utställarna var få på vernissagen eftersom fler hade sedan länge inbokade evenemang. Besökarna som tittade in på utställningen tyckte att den var bra utställning som var fint arrangerad. Trots att vi vet att de flesta har mycket att göra nu under jul så hoppas vi att så många som möjligt besöker utställningen som pågår till den 4 januari 2020.

Utställningen har stor bredd och det går att se på allt från sidenmålning, betong glas, fotografi, akrylmålningar, textiltryck och akvarell. Vi försöker också hålla utställningar varje år på Haparanda bibliotek men vi har också
utställningar på sommaren under Seskarö skärgårdsfestivalen. Vi har under åren också försökt att ha olika aktiviteter för medlemmarna inom konst främst sommartid men även andra tider på året. Vi har haft kurser i exempelvis betonggjutning, sidenmålning och textiltryck. Vi har också haft förmånen att ha kurs på SVEFI i textiltryck med Tomas Harila Karlgen. Tanken är också att vi skall fortsätta
med aktiviteter för medlemmarna allt efter deras önskemål. Senast har täljning varit på frågan och tanken är att vi skall försöka genomföra det under våren
2020.

De som deltog på vernissagen var Ingrid Persson som arbetar mycket med akvareller just nu har hon också utställning i Luleå med akvareller. Maritha Eliasson arbetat med glas, broderi och betong och Heidi Rönkkö har övervägande sidenmåleri, men också keramik och grafik.

Vår önskan är att fler vill bli medlemmar i vår förening eftersom ju fler
medlemmar ju mer berikande blir vi för varandra. Vi träffas oftast i Seskarö och är någon intresserad ta gärna kontakt med Maritha Eliasson eller med Heidi Rönkkö

Slutligen vill vi på föreningen önska er alla en riktigt God jul och Gott
nytt konst år.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *